''If you want the rainbow, you have to deal with the rain''
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 Ocak 2019 Salı

Meteor Garden 2018

Yeni yılın ilk günü için gerçekten hevesle hazırladım bu yazıyı. Blogu çok boşladım biliyorum. Önce uzun bir sonbahar tatiline çıktım, sonra tam bloga döneyim dedim bir yazımın çalınmış olması durumuyla keyfim ve hevesim kaçtı. Sonra da bu diziye başladım ki o da epey zaman aldı aşağıda anlatınca anlayacaksınız.

Ennnn çok okunan yazılarım olan senenin en iyi dizileri, filmleri, kozmetikleri vb. yazılarımı da yazmadım tabii. Bikere yılın son 4 ayında dizi izlemedim. Yılın 3'te 1'i demek dizilerin de 3'te birini izlememiş olmak demek. E ozaman da 'BEST OF' listesi yapabilecek kapasitede hissedemedim kendimi. 

Neyse..
Şu anda çok uzun ve dolu bir yazıyla açıyorum yılı. Tutarlı bir şekilde ilerleyeceğime söz veremem ama deneyeceğime söz verebilirim. Çünkü izleme şevkim olmasa bile izlemek istediğim dizi çok.

Buyrun efendim Meteor Garden 2018


Bilmeyenlere konusu şöyle, üniversiteye başlayan Shancai kendisini okulun popüler çocukları olan F4 ve bu grubun lideri Daoming Si ile oldukça karışık bir ilişki içerisinde bulur. Aslında temelde fakir kız zengin oğlan hikayesi de diyebiliriz.

Daha da güzel açıklayacaksam, hepimizin bilip sevdiği ve muhtemelen izlediği ilk dizilerden olan Boys Over Flowers'ın Çin versiyonudur bu dizi efendim.

Bu serinin hemen her versiyonunu izledim.

Boys Over Flowers, Kore, 2009


Hana Yori Dango, Japonya, 2005-2007 (2 sezon)
2008 film

hana nochi hare ile ilgili görsel sonucu

Hana Nochi Hare,  Japonya, 2018


Meteor Rain, Tayvan, 2001-2001-2002 (3 sezon)


Meteor Shower, Çin, 2009


Sanırım izlemediğim tek versiyon
Hana Yor Dango, Japonya, 1995 film

Evet kısaca tüm versiyonları yazdıysak esas yazımıza başlayalım ozaman.
Öncelikle diziyi izlerken daha kullandıkları şarkılarla kalbimi kazandıklarını söylemem lazım. Genelde Uzak Doğu yapımları kendi dilinden şarkılar kullanırken bu dizide İngilizce şarkılar vardı ve benim ennnn sevdiğim şarkılardan ikisiydi. Onları buraya bırakıyorum ki okurken dinleyin.Bu arada youtubeda şarkının altı Meteor Garden'da duydum geldim yorumlarıyla dolu. Bayaa güldüm^^


Şarkılardan birisini açtıysanız devam ediyorum.


Başrolde Daomin Si (bizim anlayacağımız Kore diliyle Gu Jun Pyo) rolünde Dylan Wang diye bir arkadaşımız vardı. Şimdiye kadarki tüm versiyonların en yakışıklı başrolü diyebiliriz kendisine rahatlıkla. İzlerken gözüm gönlüm açıldı vallahi.

Klasik sabun köpüğü gibi bir siniri olan, aşkından geberen, tüm dizi boyunca kızın peşinden koşan bir çocuk izledik. Haklıyken de özür diledi, 'yok artık daha da gitmez kızın peşinden, o kadar da gurursuz olamaz' dediğimizde de kızı peşinden gitti. Çok tatlıydı yüreğimi parçaladı, yazık oldu gencecik çocuğa ne diyeyim.


Sanchai (Geum Jan Di yani Kore'de) rolünde ise Shen Yue diye bir kızımız vardı. İzlediğim Çin dizilerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmemesine rağmen bu kızı daha önce izlemiştim. Demek ki Çin'de popüler ve iyi bir oyuncuymuş diye tahmin ediyorum.

Sanchai, dizinin tüm versiyonlarındaki başrol kadın karakterlerde olduğu gibi aşşşşşşırı gıcıktı. Yani bu kadar şımarık, çocuğu kendi peşinden koşturan, kadir kıymet bilmeyen, nankör birisini daha görmedim şu ömrümde. Daoming Si şu kızın neyini sevdi anladıysam ne olayım! Hayır bir de dizi diğer tüm versiyonlarından kat be kat uzun, gıcıklığım da o kadar katlandı, şu kızı izlerken tırnaklarımı yedim.


Çiftimizin güzel bir uyumu vardı aslında EĞER İZLEYEBİLSEYDİK.  Şimdiye kadar gördüğüm en zor kavuşan çift diyebilirim, ki ne ağır Kore dramaları izlediğimi az çok biliyorsunuz siz de artık. 3-4 bölüm hariç hep ayrı, hep kavgalı, hep mutsuz. Zavallı Daoming Si hep koşsun kızın peşinden. Böyle izledik diziyi yani. Kız bi garipti. Elini tutuyor ertesi gün yüzüne bakmıyor, öpüyor çocuğu sonra sevgili değiliz diyor, çıkmaya başlıyorlar seni sevmiyorum diyor. Çocuk manyak oldu tabi.


Dizinin F4'üne bakar mısınız arkadaşlar? Böyle güzel yüzlü bebeksi çocuklar hiç tarzım olmasa da tam bir göz ziyafeti değil mi? Gerçekten mükemmel bir kadro oluşturmuşlar diyebilirim.


Diziyle ilgili genel bilgiler vermeye başlayayım dersem aklıma gelen ilk şey şu oluyor: çok uzundu!
Yani çok uzundu arkadaşlar, çok uzun. anlatabiliyor muyum? Çok uzun!

Dizi 49 bölüm! Ama şöyle düşünün, 16-20 bölüm olan diğer tüm versiyonlarıyla hemen aynı senaryoya, aynı olay örgüsüne sahip. Yani Boys Over Flowers 25 bölüm ama bu 49! Bitmedi. Süründü. Aynı olaylar, aynı muhabbetler döndü durdu. Çürüdüm yeminle.


Ayrıca aşşşşşşırı flashback dolu. Yani boğacak kadar. Durum böyle olunca da dizinin uzaması çok normal tabiiki.
Son 2-3 bölümde yeni sahne yoktu nerdeyse ful flashback özet geçtiler. Sıkıldım.


Peki sonu nasıldı? Şükür ki mutlu sondu. Ama saçmalıklarla dolu. Mutlu saçma yani.
Böyle hayalimsi, kandırmalı, benim bile izlerken tam anlayamadığım abuk subuk şeyler oldu. Güya düğün var, ama kızcağızı rezil ettiler orda. Bikere düğünde aileler yok. Dost düşman dizide görünen herkes düğünde ama aileler yok. Töbe töbe. Sonra düşürdüler kızı, abuk subuk 'beni seç' muhabbetleri, ardından Selena tarzı bir Daoming Si'yi çağırma anı. Yani izlemeyenlerin bu yazdıklarımdan bişey anlamadığını biliyorum ama gerçekten çok saçmaydı ve ben izlesem de pek bişey farketmedi emin olun. 

Sonra bir ara dünyanın en saçma şu sahnesi yaşandı:


Bu dansın orjinal hali benim en sevdiğim koreograf olan (sanırım tek sevdiğim çünkü tek tanıdığım) Galen Hooks'un koreografisi. Dans dehası iki çocuğun performansı internette çok meşhur olmuştu bir ara belki hatırlarsınız. Bu çocuklardan sonra yukardaki kızlar gözlerimi kanattı. 


Neyse efendim bu yazıyı sonunda yazdığıma göre o utanç dolu dans sahnesini hafızamdan şu an itibariyle siliyorum.


Peki hiç mi güzel birşey yoktu? Vardı. Kadro mükemmeldi mesela bence. Oyunculuklar keza çok iyiydi. Mesela Londra'da birlikte son bir gün geçirdikleri ve ayrılmak zorunda oldukları bir sahne vardı ki... İkisi de gülmeye çalışıyor ama ikisi de ağlıyor içten içe. Mükemmel bir oyunculuktu. Yan roller, yardımcı oyuncular... Hepsi çok iyiydi bence. İşte bu yüzdendir ki ben bu dizi yorumunu şöyle bir özetle kapatmayı doğru buluyorum:

Dünyanın en popüler senaryolarından birisini al, o senaryoya olabilecek en iyi castingi yaparak mükemmel oyuncular yerleştir. Sonra da 49 bölüme uzatmak için sakız gibi gere gere gere çekiştirerek herşeyin içine et! Bravo! Bunu da başarmak kolay olmasa gerek... 
Tebrikler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen de izledin mi? İzlemedin mi? Peki şimdi izlemeyi düşünüyor musun? Bekliyorum yorumlarını^^