''If you want the rainbow, you have to deal with the rain''
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 Ekim 2016 Çarşamba

İzledim: W - Two Worlds Yorumum

Geç olsun ama güç olmasın. Sonunda ben de izledim!!!

w two worlds ile ilgili görsel sonucu

Gerçek dünyadan olan Oh Yeon Joo, manga dünyasındaki Kang Chul'un yanına çekilir ve hem iki dünya hem de olaylar gittikçe karışır.

Not: Manga aslında Japon çizgi romanlarına verilen isimdir. Kore çizgi romanlarına ise manhwa adı verilir. Ancak tüm dünyada genel olarak Asya çizgi romanları için manga kelimesi kullanılır.

w two worlds kang chul ile ilgili görsel sonucu

Kang Chul karakteri için daha iyi bir isim olamazmış gibi geliyor: Lee Jong Suk! Uzun boyu, dalgalı saçları, bembeyaz teni ve büyüleyici gülümsemesiyle gerçekten de mangadan fırlamış gibi bir tipi var. Castinge bir alkışşşş!!

Oyunculuğuna gelince ben şahsen çok beğeniyorum. Bazı durumlarda (üzüldüğünde, şaşırdığında), tepkilerini azıcık donuk ve yetersiz bulsam da çok severek izledim burda. Ayrıca hem Pinocchio dizisini hem de orda Lee Jong Suk'u beğenmediğim için bu dizi sanki uzun süre sonra LJS'u görmüşüm hissi verdi ve daha da çok hoşuma gitti.

Kang Chul ise karakter olarak tam bi karizma patlaması. Özellikle mangaya kelimenin tam anlamıyla başrol olduğu, kötüleri yakaladığı, kızları tavladığı o havalı dönemlerine dibim düştü. Bir de kitaptan tatlı romantizm çalışıp onları uygulamaya çalıştığı sahnelere ba-yıl-dım!!

w two worlds oh yeon joo ile ilgili görsel sonucu

Oh Yeon Joo rolünde ise Han Hyo Joo vardı. Han Hyo Joo'nun bendeki yeri çok ayrıdır. Öncelikle ennnn sevdiğim film olan Always'in başrolü kendisi. Ayrıca hep çok sevdiğim filmlerde o var nedense: Love 911, Beauty Inside, Heavens's Postman gibi. Bana kalırsa gelmiş geçmiş en doğal oyunculardan birisi. Ne kızması ne ağlaması ne de sevinmesi hiçbir zaman abartılı, şımarık yada çocuk gibi değil. 'Bazı' oyuncular gibi her tepkisini çığlık atarak, ağlamalarını haykırarak yapmıyor (yazar kime taş attı acaba!) . Bana çok gerçek hayattan geliyor her hali, o yüzden de onu izlemeyi çok seviyorum. 

w two worlds kang chul oh yeon joo manga ile ilgili görsel sonucu

Kang Chul ve Oh Yeon Joo'ya birlikte bayıldım ama bayılmamak elde mi!!! Çok yakışmamışlar mı cidden yaaaa!

Birlikte oldukları her sahne mükemmeldi, ama azdı sanki. onları daha çok birlikte görmek isterdim. 1 saat görüşüp 1 yıl ayrı kaldılar her seferinde. Böyle büyük bir aşka, bu kadar zorluğa 3-5 sahne daha yazsalarmış da gönüllerimizi hoş etselermiş diyorum (yine de kabul etmeliyim ki bir MBC dizisine göre oldukça fazla öpüşme sahnesi vardı)

Gelelim diziyle ilgili 'gerçek' yorumlara...

w two worlds kang chul oh yeon joo manga ile ilgili görsel sonucu
Sahnelerin çizgi romandan gerçek hayata geçiş sahnelerine bayıldım cidden!
Woaaahhhhh!!!!! Bu nasıl bir senaryo böyle!!! Manga dünyasıyla gerçek dünyanın birbirine karışması... Daha önce böyle bir şey hiç görmedim ve bana aşırı özgün geldi. İzlerken çok etkilendim, kafam da karıştı ama daha çok etkilendim. Senariste aşırı saygı duydum, zekasına hayran kaldım.

Aslında asla böyle bir dizi beklememiştim başlamadan önce. Daha romantik komedi, daha sevimli bişey beklerken karşıma hareketli, aksiyon dolu, güldür güldür bir dizi çıktı. İzlerken çok heyecanlandım. Her bölüm ayrı bir dönüm noktası, her bölüm gerçekten de apayrı bir manga bölümü okuyormuçasına bir his... Çok sevdim!

Görsel sonucu

Diziyi izlerken düşündüğüm ilk şey 'keşke bunun mangasını okuyabilseydim' oldu. Yani gerçekten böyle bir manga okusam, fantastik olaylara eğilimli bir tip olarak direk gerçek olduğunu düşünürüm. Düşünsenize okuduğunuz manganın yazarı, yazarın kızı hikayenin içinde ve hikayede gerçek hayatla manga arasında gidip geliyor. Sonra yazarın vurulması, yok olması, kahramanların yaşadığı ama okuyuculara mantıksız gelen kopuk bölümler (Kang Chuk'un birden Soo Bong'a seslenmesi gibi)... Direk inanırdım yani, öyle etkileyici benim için.

Ama senaristin böyle yüksek, dinamik bir diziye kötü olmasa da sönük bir son yazdığını düşünüyorum. Hayır böyle bir zeka, böyle bir yaratıcılık neden daha akılda kalıcı ve etkileyici bir son yazamaz..??  Bilemiyorum... 

Görsel sonucu

Diziyle ilgili bazı sorunlarım var malesef ki... Bu sorunlar, herkes kadar diziye ölüp bitmeme engel oldu. Bu kadar mükemmel bir senaryo ama kurguda bazı sorunları vardı sanki. Karışıklık? Mantık hatası? Cevaplanmayan yerler? Yada tamamen benim anlayış kıtlığımdır bilemiyorum. 

Mesela: 
  • Kang Chul'un Oh Yeon Joo gelir gelmez onun hayatının anahtarı olduğuna inanması 
  • Mantıklandıramadığı olaylar var diye Kang Chul'un kendi kendine, var olmayan başka bir gücün/kötü adamın olduğuna inanması (benim de hayatımda anlamsız şeyler oluyo bazen ama böyle şeylere inanmıyorum birden)
  • Aynı şekilde daha gidip görmeden hatta kız da anlatmadan başka bir dünyanın varlığına inanması ve çabucak kabullenmesi
  • Kızın başka bir dünyadan geldiğini hemen kabullenip onu vuracak kadar ileri gidebilmesi
  • Sonra Kang Chul'un kendi kendine 'oraya giderim, burdan gelirim, şunu çağırırsam gelir' teorileri ve birden bire hoooop gittim hoppp geldim halleri
  • Ayrıca bu işin tam başı? Yani neden olmuş bu? Keramet yazarda mı tablette mi? Yazardaysa başka tablette niye olmuyo tabletteyse başkası çizince niye olmuyo? Ayrıca kimsenin çizdiği olmazken kötü milletvekilinin çizdikleri neden oldu? Aynı tablete çizilen başka bir manga da gerçek olur muydu? 
  • Kang Chul bir bölümde manganın iki dünya arasındaki bir kapı olduğundan bahsetti. Öyleyse bir dünyadan çizimle öbürünün kontrol edilmesi saçma değil mi? Kang Chul'un o teorisi saçmaydı yani çünkü karakterleri falan bayaa adam çizmiş hatta Oh Yeon Joo'nn çizimlerini referans almış falan dimi^^ (orası sevimliydi)
  • Bi de kötü adam beden aldıktan sonra bile istediği yere gidip geliyo adeta ışınlanıyodu. Her şeyin farkında olan Kang Chul neden yapamadı bunları?
  • Ayrıca manga bitti herkes gitti Kang Chul nasıl gerçek dünyaya geri döndü? Hem de yok olmadan...
Kafamda deli sorular.... Daha onlarca yazabilirim. Ya ben anlayamadım bazı şeyleri, ya dizi oraları cidden açık bıraktı yada ben gereğinden fazla düşünüyorum deliricem!!!

Görsel sonucu

Neyse orası çok uzadı. 
Kang Chul, tüm hayatının herkesin okuduğu bir manga olduğunu öğrendiğinde birden Truman Show filmini anımsattı bana. Jim Carrey'nin efsane filmidir, izlemeyenlere mutlaka öneririm!!!

Suçluları bulmaya yönelik, polisle işbirliği içinde çalışan W kanalı ise adeta bir Müge Anlı'ydı. Bunu düşününce acayip güldüm. Ama acayip güldüm yani hhhhahaha!Genel olarak dizinin tam bir göz ziyafeti olduğunu söyleyebilirim. Herkes kadar bayılmasam da, anlayamadığım noktalar olsa da mükemmel ve özgün bir senaryo, çok iyi oyunculuklar, diğer dizilere oranla iyi bir son. Muhtemelen yılın en iyi dizilerinden birisi, objektif olmak lazım.

Sonuç olarak toplamda bir hafta bile birlikte geçiremediler ama 3 yıl çaba harcadılar, ne çektiler beeeee diyorum!
İzleyin diyorum!

Görsel sonucu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen de izledin mi? İzlemedin mi? Peki şimdi izlemeyi düşünüyor musun? Bekliyorum yorumlarını^^